Draci nejsou jenom v pohádkách

6. srpna 2011 v 16:36 | VAS
Varan druhu Megalania prisca si nepochybně zaslouží titul král všech ještěrů. Tento monstrózní ještěr z Austrálie dorůstal podle některých odhadů až do devítimetrové délky. Tento údaj se zdá možná trochu nadsazený, nicméně na sedmimetrové délce při půltunové hmotnosti (což už je váha statného býka) se shodují téměř všichni paleontologové. Podle některých rekonstrukcí měl na hřbetě zubatý hřeben, který podtrhoval jeho podobnost s pohádkovou saní.
Varan rodu Megalania byl impozantním dravcem, který se nepochybně troufal i na člověka. Jeho hlavní potravou však byli zřejmě klokani a obrovští vačnatci rodu Diprotodon, kteří byly velcí jako slabší nosorožci. Na první pohled však tyto tlustokožce v ničem nepřipomínali, naopak. Velkou hlavou vybavenou jako kdyby hlodavčími řezáky, maličkými dobráckými očky a hustou srstí spíše připomínala poněkud přerostlá morčata.
Není ani divu, že tito pomalí chudáci vyhynuli. Z jedné strany je totiž lovili dávní Australané a z druhé je ohrožovali obludní varani. Není jistě bez zajímavosti, že někteří domorodci stále hovoří o přežívajících monstrózních varanech, schopných strhnout krávu nebo zabít člověka, kterým říkají mungún gali.
V současnosti největším žijícím ještěrem je Varan komodský (Varanus komodoensis), který může dosáhnout délky až tři a půl metru při hmotnosti kolem 180 kilogramů. (Prokazatelně největším přesně zdokumentovaným exemplářem však byl samec varana dlouhý 3, 1 metru a vážící 166 kilogramů, který byl v roce 1937 zapůjčen zoologické zahradě ve státě Missoury.)
Varani komodští jsou velmi schopnými predátory - jsou známy případy, kdy ulovili koně či buvola. Jeden exemplář dokonce zkonzumoval na posezení půlmetrákové prase, které předtím ulovil.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama