Upoutávka na pořad Úžasná dobrodružství

6. srpna 2011 v 16:17 | archiv
Úžasná dobrodružství moravských cestovatelů - tak jsme pojmenovali prázdninový cyklus vyprávění cestovatele Vojtěcha Alberta Slámy o jeho předchůdcích, kteří mají společné to, že se narodili na Moravě. Ve vyprávění a ukázkách z jejich knih se podíváme po stopách cestovatelů, kteří se v různých dobách vydávali z Moravy až na konec světa.

Cyklus devíti dvacetiminutových komponovaných medailonů je věnován zejména osobnostem, které se neocitly v širším povědomí. Jsou to lidé, kteří byli ve své době nesmírně odvážní a mnohdy i velmi populární, ale dnes o jejich existenci vědí jen odborníci. "Zajímavé je, že mnohdy se na jejich výzkumy odvolávají přední světové kapacity přírodních věd a my ani netušíme, že jsou to naši krajané," vysvětluje jeden z autorů cyklu Miroslav Kobza. Společně s ním se na výrobě Úžasných dobrodružství moravských cestovatelů podílí i cestovatel a publicista Vojtěch Alberto Sláma.
Tento tandem posluchačům postupně představí Aloise Musila a jeho výpravu do Orientu, Barboru Eliášovou a Dálný východ, Otu Kříže putujícího Arktidou, Adolfa Parlesáka a Pavla Šebestu zamířivší mezi trpasličí národy, Ferdinanda Stoličku dobývajícího Himáláje a Vladimíra Kozáka s Jindřichem Václavem Richterem, kteří se dostali mezi jihoamerické indiány. Kromě vyprávění o životě cestovatelů zazní úryvky z jimi sepsaných deníků, které jsou jedinečnými doklady o tom, jak se v minulosti cestovalo, putovalo a poznávalo.
Pořad připravuje Mirek Kobza a ukázky čte Petra Ševců. Poslouchejte od 8. července v premiéře každou prázdninovou sobotu od 15.00 a v repríze v neděli v 19.30 hod.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama