Neprůstřelný mapinguari - amazonská senzace

21. září 2011 v 19:12 | VAS
Amazonský mapinguari je příšera porostlá chlupy rezavé barvy, která se nerozpakuje zaútočit i na člověka. Svým obětem prý dokonce ukusuje hlavy.
Když jsem v roce 2009 navštívil brazilskou řeku Purus, vyslechl jsem od jednoho zdejšího cabocla pozoruhodnou zprávu právě o této podivné obludě. Chlapík hovořil o mapinguarim jako o velmi vzácném, ale zcela reálném amazonském živočichovi a zdůrazňoval především jeho pevnou kůži, která odolává i střelám z pušek! Další zprávy jsem pak nasbíral o rok později na středním Rio Negru a tentokrát byly dokonce hned z "první ruky".
Vůbec nejdéle se legendami o mapinguarim zabývá brazilský zoolog David Oren, který o něm nashromáždil velké množství informací od očitých svědků. Podle Orena má zvíře hrubou srst, řádně vyvinuté špičáky a pohybuje se často po dvou končetinách. Oren má ve svém domě vedle archivních zpráv také údajný otisk tříprsté šlépěje mapinguariho, která měří přes třicet centimetrů. David Oren dále poznamenává, že se mapinguari živí také šťavnatými vrcholky palem, které strhává obrovskými drápy. To by však bylo v rozporu s jeho údajnou masožravostí. Mapinguari má nicméně ještě řadu zajímavých a jedinečných charakteristik. Například se tvrdí, že v ohrožení vydává strašlivý zápach a je nezranitelný. Pokud bychom se v Amazonii vrátili o několik tisíců let zpátky, měli bychom před očima ideálního kandidáta na pralesní příšeru - obrovského lenochoda mylodona a to dokonce i s jeho choutkami na maso. Podle studie uruguayského paleontologa Richarda Farina totiž obrovští fosilní lenochodi (například zástupci rodů Mylodon nebo Megatherium) byli vedle své rostlinné diety také příležitostnými krutými predátory. Farina došel k závěru, že přední končetiny obřích lenochodů s mohutnými drápy byly skvěle konstruovány k prudkému úderu, který by zabil prakticky jakékoliv zvíře. Velké zuby těchto obrů by si z masitou kořistí také snadno poradily. Není tedy vyloučeno, že by třímetroví mylodoni a šestimetrová megatheria mohli být vůbec největšími dravými savci, kteří kdy žili na naší Zemi. A co se týče nezranitelnosti mapinguariho, také zde jsou obrovští lenochodi ideálními kandidáty. Jejich neobyčejně pevná a tlustá kůže byla totiž navíc vyztužena malými kůstkami, takže vytvářela dokonalý neprůstřelný pancíř. A jak to tak všechno přesně víme? Na konci devatenáctého století německý přistěhovalec kapitán Eberhardt zakoupil pozemek v argentinské Patagonii nedaleko řeky Gallegos. V roce 1896 při průzkumu jeskyně na svém pozemku objevil s několika přáteli cár té nejpodivnější kůže na světě, která byla posetá jakýmisi kostnatými knoflíky. Šlo o kůži vyhynulého obřího lenochoda, který musel uhynou docela nedávno. Neskrývá se právě zde klíč k řešení záhadného mapinguariho? Legenda o mapinguarim je totiž v Amazonii poměrně rozšířena.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Madla Madla | Web | 24. srpna 2012 v 19:35 | Reagovat

To nemá chybu.

2 vojtech-alberto vojtech-alberto | 27. srpna 2012 v 20:25 | Reagovat

Už jsem tady dlouho nic nenapsal, a proto mě příjemně povzbudil váš ohlas.Díky. VAS

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama