Ukázka sachamama z knihy Záhadná monstra

5. září 2011 v 17:11 | VAS
....vyprávění vesničanů připomíná starou indiánskou legendu o "sachamamě" - obrovském plazu, který žije v Amazonce a objevuje se jen zřídka. Podle legendy může "sachama" spát pod hladinou největší řeky celá staletí, její oddechování pod vodou způsobuje ztroskotání lodí a je tak obrovská, že z jejího těla vyrůstají stromy.
Bombasticky vyšperkovaná zpráva o výskytu obludy, kterou přinesly téměř všechny světové deníky, na čas ovládla média, jež, alespoň v Evropě, právě prožívala okurkovou sezónu. Vyskytly se však i teorie, že jde jen o neumělé vysvětlení řádění tornáda.
Podle některých optimisticky naladěných kryptozoologů by sachamama mohla být nějakým obřím přežívajícím dlouhokrkým dinosaurem z čeledi Titanosauridae, kteří kdysi Jižní Ameriku obývali.
Giganti rodů Antarctosaurus či Argyrosaurus sice dosahovali "jen" dvacetimetrových délek, ale jak známo, strach má velké oči a tak by roli sachamamy sehráli jistě velmi dobře.
Pověstí o nejrůznějších typech nestvůr, které kolují mezi lidmi obývajících břehy řek severozápadní části Amazonie je však příliš mnoho, než aby byly šmahem odkázány do říše bájí.
Je jisté, že zde žije obrovské množství neobjevených druhů zvířat a to nejen z řad hmyzu, ale i větších obratlovců. Možná se mezi nim ukrývají i takové formy života, které jednou překvapí skeptiky a nadchnou nepoučitelné romantiky.
Možná se právě v tuto chvíli skupinka kachnozobých dinosaurů vydala na pastvu a měsíc zastínila dlouhokrká silueta gigantického titanosaura jehož hlasité zatroubení, jako by se vysmívalo všem, kteří od stolů svých pracoven teoretizují o tom, co všechno nemůže žít v neprozkoumaných pralesích tajuplné Amazonie....
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 striclo striclo | E-mail | 6. září 2011 v 0:56 | Reagovat

Knihu Zahadna monstra mam kupil som si ju hned ako vyšla myslim že to bolo vo februari je to fakt super čitanie.

2 VAS VAS | 6. září 2011 v 16:10 | Reagovat

Díky za pochvalu a srdečně zdravím. VAS

3 Petr J. Petr J. | 24. září 2011 v 10:21 | Reagovat

Dobrý den pane Slámo. Mám otázku ke tvorům minhacao a sachamama. V literatuře a na internetu o nich samozřejmě informace jsou, ale interpretaci těchto tvorů jako sauropodních dinosaurů jsem našel jen u vás a před tím v knihách pana Mareše. Popis obou tvorů může skrývat cokoliv, ale pro dinosaury mluví jen nálezy obřích stop nohou. Jenže ani o nich jsem nenašel jinou zmínku, než v Marešových knihách. Čerpáte v tomto případě také z jiných zdrojů? Případně z jakých? Předem díky za odpověď.

4 vojtech-alberto vojtech-alberto | Web | 24. září 2011 v 12:40 | Reagovat

Zdravím Vás Petře. O příšeře minhacao jako o "neosauropodovi" píše například i Kondratov v knize Dinozavra iščitě v glubinach (u nás vyšlo jako Záhada dinosaurů). O sachamamě spekuloval také záhadolog A. Vašíček, což však není ani pro hodně otrlé kryptozoology ten nejlepší zdroj. Když jsem pobýval v Pantanalu, tak mi historky o minhocau nepřímo potvrdil tamní čamakokský rybář, který o tomto "netvorovi" hovořil jako o živočichovi "tipo dinosauro". Sám si však myslím, že se bude asi spíše jednat o přerostlou anakondu velkou nebo nějaký doposud neznámý druh hada zvaný také dormidora nebo sucuriju gigante či matadoro.

5 vojtech-alberto vojtech-alberto | Web | 25. září 2011 v 13:30 | Reagovat

Omlouvám se, u nás Kondratovova kniha Dinozavra iščitě v glubinach vyšla samozřejmě pod titulem Žijí ještě dinosauři? v roce 1988. VAS

6 Petr Petr | 25. září 2011 v 22:30 | Reagovat

Děkuji. Kondratova jsem četl asi před patnácti lety, asi knihu znovu otevřu :)
Právě ve Vašíčkových knihách je sachamama zobrazená otrocky podle údajného popisu. A  ten obrázek se sauropodovi nepodobá vůbec. Spíše připomíná obřího hlemýždě... Ale existence něčeho takového se mi jeví méně pravděpodobná než přežívající dinosaurus.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama