Záhadná rybka z Demini

7. září 2011 v 19:47 | VAS
Na brazilské řece Demini jsem před deseti lety (ten čas neskutečně běží) chytil podivuhodnou hadovitou rybku evidentně nacucanou krví. Rudá tekutina prosvítala jejím zcela průsvitným tělem bez jakýchkoliv ploutví. Přiznávám se, že jsem byl v otázce jejího zoologického zařazení zcela bezradný...
Na chvíli jsem popustil uzdu fantazii a začal si pohrávat s myšlenkou, že by se třeba mohlo jednat o tvora příbuzného s nedávno popsanou takzvanou "upíří rybou". V devadesátých letech minulého století byl brazilským biologem doktorem Wilsonem Costou z Rio de Janeiru objeven nový druh parazitické upíří ryby. Tato dvoucentimetrová rybka se díky dvěma zahnutým zubům v ohebné čelisti , přilne v noci pod žábry větších ryb a saje jejich krev tak nenasytně, že je pak plná rudé krve jako pijavice. Jak uvádí britský popularizátor kryptozoologie Karl Shuker: "Tato ryba dosahuje méně než dvou a půl centimetru, je průhledná a hojně se vyskytuje v řece Araguaia v jihovýchodní části povodí Amazonky. Její těžko popsatelný zevnějšek však skrývá stěží tajemství. Tato malinká ryby je vlastně upírem - prvním druhem ryb známým vědě, který se živí výhradně krví. (Na tomto místě nelze se Shukerem souhlasit, protože existuje celá skupina sumcovitých ryb z čeledi kandirovitích - Trichomycteridae - jejíž mnozí příslušníci, např. rodu Stegochilus, Branchioica či Vandellia, holdují krvi v žaberních dutinách velkých sumců, kam jsou lákáni proudem vody vypuzovaných zpod skřelí - pozn.VAS).
Jeden badatel získal důkaz o jejím zlověstném charakteru obzvláště strašlivým způsobem. Během studia živých exemplářů tohoto nového druhu, příhodně pojmenovaném upíří ryby, se náhodně říznul do ruky. O chvíli později k velké hrůze zjistil, že jeden z těchto miniaturních tvorů úspěšně pronikl do rány, aktivně proklouzl pod kůži jeho ruky a pohyboval se směrem k zamyšlenému cíli - k žíle plné krve!"
Naneštěstí však jinak celkem pečlivý Shuker neuvádí rodové ani druhové jméno této pozoruhodné rybky. Uvádí jen, že je příbuzná pověstného druhu Vandellia cirrhossa. Tato nenápadná potvůrka je známá tím, že může dokonce zvláště nepříjemným usmrtit člověka. Jsou známy případy, kdy drobná vandelie pronikla do močové trubice člověka a vzpříčila tam své tvrdé ploutevní paprsky. Rána se téměř okamžitě infikuje a ubožáci pak zemřeli za hrozných bolestí zemřeli. Není divu, že mají jihoameričtí domorodci z vandelie, které zde přezdívají kandiru, obrovský strach. Kdoví, jací pozoruhodní tvorové se ještě skrývají pod hladinou Amazonky a jejích přítoků.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama