Mokele mbembe žije!

23. října 2011 v 19:11 | VAS
Mokele mbembe žije! Pokud to nevíte, tak mokele mbembe je záhadná dlouhokrká příšera z afrických močálů, která nápadně připomíná dinosaura. Historky o vodním netvorovi z oblasti rozsáhlých bažin Likouala v Kongu přicházejí do Evropy již velmi dlouho. První detailnější popis nestvůry však přinesl z močálovité oblasti Konga v roce 1913 německý cestovatel von Stein zu Lausnitz, který říká: "Tvor nežije v malých řekách jako jsou ramena řeky Likouala. Pouze několik jedinců navštěvuje menší říční toky. Během naší expedice bylo jedno zvíře pozorováno v nesplavné části řeky Sanga, někde mezi řekami Mbaioa Pikunda. Slyšel jsem vyprávět, že mokele mbembe navštěvuje řeku Saombo. Říká se, že je to zvíře barvy šedohnědé a s hladkou kůží, velké asi jako slon, nebo alespoň hroch. Prý má dlouhý ohebný krk a jeden zub, ale velký. Jiní vzpomínají také na dlouhý svalnatý ocas, jaký má krokodýl. Domorodci tvrdí, že rozbíjí pirogy a zabíjí lidi, ale nežere je. Tvor prý žije v jeskyních, které vyhloubil proud v říční křídě v zátočinách řek. Leze na břeh dokonce i za bílého dne - aby sehnal potravu. Jeho strava je prý výlučně vegetariánská. Tato charakteristika neodpovídá legendárním výkladům. Jeho oblíbenou stravou - ukázali mi ji - je jeden druh s velkými bílými květy, mléčnou mízou a plodem, který se podobá jablku. Na březích řeky Saombo mi ukázali stezku, kterou toto zvíře vyšlapalo, když hledalo potravu." Je to neuvěřitelné, ale v roce 2006 se existence mokele mbembe stala vědeckou skutečností, kterou vám potvrdí odborná literatura i internet. Dokonce si již můžete vlastní mokele mbembe koupit do akvária. Jméno slavné příšery totiž dostal nový druh bichira, což je senzační, pravěce vyhlížející africká ryba s mnoha hřbetními ploutvemi. Název nového druhu tedy zní Polypterus mokelembembe.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alfaraptor Alfaraptor | Web | 23. října 2011 v 19:40 | Reagovat

Konečně nějaký úspěch. :D Máme potvzenou existenci kryptida!

2 vojtech-alberto vojtech-alberto | 24. října 2011 v 16:07 | Reagovat

Je to sice trochu legrace, ale je to opravdu tak. Každoročně jsou popisovány desítky a možná i stovky nových druhů ryb.  U bichirů je to však senzace (hodně druhů bylo totiž vědecky popsáno před sto a více lety např. Polypterus palmas 1850, Polypterus endlecheri, 1849, Polypterus delhezi 1899,Polypterus ornatipinnis, 1902 aj.), kořeněná navíc "kryptozoologickým jménem". Bichiry (Polypterus delhezi) jinak chovám už nějaký čas a jsou to opravdu hodně zajímavé potvory, které se chovají spíše jako mloci než jako ryby.

3 Alfaraptor Alfaraptor | Web | 24. října 2011 v 16:56 | Reagovat

[2]: Já to samozřejmě myslel s nadsázkou, kažodopádně je fajn, že je nějaký skutečně doložitelný tvor takhle pojmenován.

4 vojtech-alberto vojtech-alberto | 30. října 2011 v 16:42 | Reagovat

Ještě k bichirům. Bichiři jsou si natolik podobní, že se chybička vloudila i na webové strany Jihočeské univerzity. V kapitolce galerie profesora Veselovského mají chybně určený druh bichira jako Polypterus ornatipinnis, který dnes patří k běžným akvarijním chovanům. Ve "virtuálním muzeu" rybovitých obratlovců také chybně určili druh Rhamphichthys reinhardti, kterému přiřadili dokonce i zcela jiný rod.
Na druhou stranu zase úspěšně potírají kryptozoologii a objevují nové druhy nosorožců, takže se to nějak vybalancuje.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama