Záhadné velké ryby

2. října 2011 v 20:09 | VAS
Chtěl bych vám představit pozoruhodná sladkovodní monstra, o nichž kolují mnohdy neuvěřitelné historky. Ve skutečnosti jsou to řádně popsané velké sumcovité ryby, s nimiž se místní rybáři nesetkávají až tak vzácně.
P. S. Článek věnuji svým dvěma oblíbeným sumcům rodů Pseudoplatystoma a Perrunichthys, kteří mě "opustili" po pěti letech chovu, v důsledku výpadku elektrického proudu... Obě rybičky už měřily 60 centimetrů.

Amazonská piraiba
Charakteristika: Lidožravá vodní příšera připomínající gigantického sumce. Legendární délka je odhadovaná až na 5 metrů a hmotnost na půl tuny.
Existence: potvrzena. Jedná se o anténovce vláknoocasého (Brachyplatystoma filamentosum) popsaného v roce 1819.
Výskyt: Řeka Amazonka a její přítoky (Jižní Amerika).
Zajímavosti: Piraiba je prokazatelně lidožravý sumec. Známé rekordní exempláře však - v rozporu s legendami - dosahují maximálně třímetrové délky při hmotnosti kolem dvě stě kilogramů. Když americký prezident Theodor Roosevelt navštívil brazilskou Amazonii, setkal se s piraibou za poměrně dramatických okolností. Pouze metrový exemplář piraiby, který osobně ulovil, měl v žaludku polostrávenou opici. Brazilci, kteří byli s ním, však přísahali, že kolem ústí řeky Madeiry narůstají tyto ryby do mnohem větší velikosti a napadají i člověka. Lékař Rooseveltovy výpravy viděl obrovskou piraibu, jak se vymrštila do kánoe a zaútočila na dva muže, kteří ji přemohli jen mačetami. Piraibě ostatně Brazilci žijící ve městě Belému přezdívají "assasin peixe," což svědčí o tom, že i v této výspě civilizace z ní mají pořádný vítr. V překladu to totiž znamená ryba-zabiják!

Mekongský Plá beuk
Charakteristika: Údajně lidožravá vodní příšera připomínající gigantického sumce. Legendární délka je odhadovaná až na 5 metrů a hmotnost na půl tuny.
Existence: potvrzena. Druh velesumec siamský (Pangasionodon gigas) byl popsán až v roce 1930 podle exempláře z phnomphenského tržiště.
Výskyt: řeka Mekong (Asie).
Zajímavosti: Plá beuk je pro člověka zcela neškodná ryba. Známé rekordní exempláře plá beuka dosahují zhruba poloviny legendární délky a hmotnosti. Udává se, že dosahuje maximálně třímetrové délky při hmotnosti téměř tři sta kilogramů. Je tedy doposud největším oficiálně popsaným sumcem a výhradní sladkovodní rybou vůbec. (Rekordní exemplář chycený v řece Ban Mee Noi v Thajsku byl tři metry dlouhý a vážil 242 kilogramů. A bezpochyby existují ještě daleko větší jedinci.) Pokud chcete mít alespoň rámcovou představu, jak tento gigant vypadá, navštivte nejbližší prodejnu s akvarijními rybičkami, kde se můžete setkat s jeho velice blízkými příbuznými - takzvanými žraločími sumečky rodu Pangasius, kteří mají přibližně stejný tvar těla. Navíc jsou dnes průmyslově chovaní pangasiové dietním hitem i v českých kuchyních.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama