PTAKOJEŠTĚŘI

20. listopadu 2011 v 19:30 | vas

Přežívají v pralesích ptakoještěři?

Z pralesů a bažin Afriky a Jižní Ameriky přicházejí čas od času zprávy o záhadných létajících netvorech, kteří nápadně připomínají přežívající ptakoještěry.
Velmi podivnou příhodu například zažil jistý pan Harrison z Liverpoolu, který se plavil na lodi v deltě Amazonky. Před jeho očima totiž ožil skutečný svět před potopou, když se nad ním zjevili nějací obrovští okřídlení tvorové s kožnatými křídly. Když monstra slétla níž, bylo jasně patrné, že jejich hlavy jsou nahoře ploché a křídla o rozpětí okolo tří a půl metru vypadala jako žebrovaná. Viděl pan Harrison přežívající ptakoještěry? Z téže doby se datuje i pozorování podobných tvorů na horním toku brazilské řeky Demini, kteří prý své pozorovatele dokonce napadli.
Zajímavá jsou i pozorování létajících draků z jihoafrické Namibie. Tito obludní netvoři se sedmimetrovým rozpětím křídel se údajně živí zdechlinami slonů, jejichž břicha si otevírají neobyčejně silným zobákem. U páchnoucí mršiny se prý chovají jako poněkud přerostlí supové.
Zřejmě nejznámější příšerou připomínající pterosaura je děsivé kongamato z bažin Jiundy v Zambii. Místní domorodci z kmene Mbwela o něm hovoří jako o létajícím krokodýlovi s dlouhým ocasem. Jeho netopýří křídla o rozpětí nejméně dva metry jsou prý šarlatově zbarvená a mohutná bílá hlava připomíná lebku.
Snad nejkřiklavějším příkladem novinářské kachny je roztomilá kauza francouzského pterodaktyla, který se údajně vynořil z dutého kamene rozlomeného během hloubení nového železničního tunelu v Culmoutu. Tuto pozoruhodnou informaci přinesl Illustrated London News z 9. února 1856. Jakmile osvobozená nestvůra poprvé nadýchla vzduchu, okamžitě se zachroptěním pošla. Když její tělo prozkoumal "jistý odborník", byl schopen jeho druh identifikovat velmi přesně - Pterodactylus anas. Což přeloženo do češtiny znamená pterodaktylus kachní.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alfaraptor Alfaraptor | Web | 20. listopadu 2011 v 20:00 | Reagovat

Perfektní článek. I podle paleontologů se někteří ptakoještěřim mohli živit mršinami, což by odpovídalo těm pozorováním.

2 vas vas | 21. listopadu 2011 v 23:55 | Reagovat

Dík za názor, také si mi to jeví hodně zajímavé. Informace o údajných supodracích myslím přivezl z Namibie Roy Mackal. Dobře o tom píše Jarek Mareš.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama