Únor 2013

Le loiova želva v plné kráse - zákaz kopírování

19. února 2013 v 8:54 | Vojtěch Alberto Sláma

Oživlá legenda - obří želva Le loiova

19. února 2013 v 8:29 | VAS


Houstnoucí dav obyvatel Hanoje zašuměl úžasem. Nad brčálově zelenou hladinou Hoan Kiem, nebo-li jezera Navráceného meče, se právě objevil obrovský oválný krunýř. Trčela z něho vrásčitá černá hlava s růžovými skvrnami, zakončená jakoby prasečím rypákem.
Všechno to připomínalo spíše jakýsi podivně modelovaný kámen než část živého tvora. Když však ohromení diváci pozvedli k očím své triedry, fotoaparáty a bzučící videokamery, uviděli v hledáčcích a na monitorech detaily těla, které patří nejvzácnějšímu zvířeti naší planety.
Obří posvátná želva z jezera Hoan Kiem ještě chvíli zapózovala a pak se ukryla pod hladinou. Směr šíření drobných vlnek naznačoval, že už zřejmě doplavala pod hustý rostlinný příkrov, lemující ostrov s nefritovou pagodou Ngoc Son.
Dodnes je řada Vietnamců přesvědčena, že je to právě ona, která se podle pověsti vynořila v roce 1418 z vod jezera Hoan Kiem, aby převzala od vietnamského generála a pozdějšího císaře Le Loie jeho meč. Šlo o posvátnou zbraň, kterou porazil čínské okupanty z dynastie Ming, a želva ho prý ukryla pod hladinou jezera na horší časy.
Po těchto dramatických událostech se na hladině jezera Hoan Kiem dlouhou dobu nic nedělo. Teprve v roce 1967 (tedy v době války mezi komunistickým Severním a demokratickým Jižním Vietnamem, který byl podporován Američany) se v jezeře objevila další podivuhodná dvoumetrová želva, která byla později chycena, ale díky špatnému zacházení uhynula. Dnes její vypreparované tělo, potřené zlatým lakem, můžeme obdivovat v pagodě Ngoc Son.
Poté, co se obří želva, která se mezitím stala posvátnou, odebrala na věčnost, následovala mohutná a hlavně úspěšná severovietnamská ofenzíva proti většině správních měst na jihu. Někteří Vietnamci ze severu proto připisují tento "zázračný" válečný obrat právě své uctívané želvě.
Američané byli šokováni, protože očekávali hlavní bitvu v centrální vrchovině v oblasti Khe Sanh, kam se po několik týdnů stahovaly úderné síly komunistů. Jak se ukázalo, byla to však pouze lest, která komunistům umožnila infiltrovat svými partyzány celou zemi. Nastal zlom v celé válce, která však skončila až pět let poté dohodou podepsanou v Paříži. V roce 1975 však komunisté zahájili poslední fázi a vydali se opět jižním směrem. Města v Jižním Vietnamu se hroutila jako domečky z karet a statisíce lidí z obav před masakry prchaly ze svých domovů. Země byla sjednocena pod komunistickou vládou a jižní Vietnam se tak stal historií. Není divu, že se želva hlavně na severu země stala symbolem sjednocení a vítězství nad nepřítelem.
Po vítězství se jezeře zase po dlouhá desetiletí nic zajímavého nedělo. Pak se však opět objevil na hladině další vodní obr s krunýřem! V srpnu roku 1999 a v září 2000 dokonce tato obrovská želva na čas opustila vody jezera Hoan Kiem a vylezla na druhý ostrov jezera, kde se tyčí historická želví věž. V této souvislosti není bez zajímavosti připomenout, že samotné jezero Hoan Kiem vzniklo ze slepého ramene Rudé řeky. Mohutný veletok ho zde společně se dvěma ostrovy (na prvním stojí svatyně Ngoc Son a na druhém zmíněná želví věž) zanechal jako památku, když před staletími změnil své koryto.
Vietnamci zajásali, jejich jedinečná posvátná želva z dob válečníka a císaře Le loie nezahynula v roce 1968, ale stále žije! Je tak trochu kuriózní, že je o tom přesvědčen také největší současný expert na tuto želvu vietnamský profesor biologie Ha Dinh Duc (ročník 1940), který ji už nepřetržitě pozoruje více než dvě desítky let a také ji v roce vědecky popsal jako nový druh. Sladkovodní gigant samozřejmě nemohl dostat jiné jméno než kožnatka Le loiova (Rafetus leloi). Většina zainteresovaných zoologů však Ducovi oponuje a tvrdí, že se jedná jen o přerostlou (tedy přesněji řečeno dvojnásobně až trojnásobně velkou) kožnatku Swinhoeovou (Rafetus swinhoei). To by však pro unikátnost výskytu želvy ve vodách Hoan Kiem nebylo nijak zdrcující zjištění, protože také kožnatka Swinhoeova patří k nejvzácnějším zvířatům na naší planetě. Na celém světě jsou totiž známy jen tři exempláře, které jsou ovšem mnohem menší než posvátná želva z Hoan Kiem .
Jeden samec kožnatku Swinhoeovi byl za dobrodružných okolností nalezen v roce 2008 ve vietnamském jezeře Dong Ma a jeden téměř osmdesátiletý pár je chován v čínské zoo Su-čou (západně od Šanghaje), kde se už několikrát marně pokusili o jejich rozmnožení. Viděl jsem agenturní fotografie těchto želv, ale zdají se mi být na první pohled morfologicky značně odlišné než želva z Hoan Kiem.
Posvátný obr (dnes už víme, že se jedná o minimálně stoletého samce) je zkrátka jedinečný. Jedinou konkurencí, alespoň co se týče velikosti, mu může být snad jen napůl mytologická kožnatka z bažin Likouala v africkém Kongu. Domorodci ji nazývajíndendeki a tvrdí, že její krunýř měří od tří do pěti metrů.
Profesor Duc tedy v roce 2000 popsal nový druh želvy. To, že je někdo profesorem, z něj však samozřejmě ještě nedělá neomylného všeználka (Tímto syndromem dnes pohříchu trpí někteří biologové z české akademické obce, jejichž malý zatuchlý rybníček tak trochu jezero Hoan Kiem připomíná. Stačí si na internetu najít jejich blogy nebo pobavit se četbou některých jejich knih.) a tak není vyloučeno, že se kardinálně mýlí. Profesor Duc však na druhou stranu rozhodně není žádný hej nebo počkej a jeho život je jedno velké dobrodružství. Při pátrání po jednom z dalších fenoménů vietnamské přírody gigantického pralesního tura kupreje (Bos sauveli) dokonce málem přišel o život. V roce 1990 vyrazil s ozbrojenou stráží hledat kupreje do pralesů u hranic se sousední Kambodžou. Po několika dnech jeho výprava, která jela kvůli obtížnému terénu a také bezpečí na slonech, přepadena jakousi ozbrojenou skupinou. Za blíže ne zcela jasných okolností použili ozbrojenci zbraní a profesora Duca zasáhli hned dvěma střelami ze samopalu. Jedna z nich mu naštěstí jen roztříštila náramkové hodinky, ale druhá ho zasáhla do hrudi. Postřeleni byli také tři muži z jeho doprovodu. Při druhé výpravě za kuprejem zase neohrožený profesor onemocněl těžkou malárii a tak musel expedici předčasně ukončit. I z této kratičké ukázky je patrné, že je profesor Duc tak trochu vietnamským Indiana Jonesem.
Vraťme se však na chvíle ještě k posvátné želvě z jezera Hoan Kiem. Když jsem ji v březnu roku 2011 fotografoval, povšimnul jsem si rozsáhlých poranění na její hlavě a krku, která jsou přisuzována útokům drobných kožnatek čínských a hlavně ostrým kovovým a umělohmotným odpadkům v jezeře.
Bylo proto rozhodnuto posvátnou želvu chytit a vyléčit. Zároveň bylo také přistoupeno k výměně a filtraci vody v sinicemi zarostlém jezeře. Stará želva však byla mazaná a několikrát mužům se sítěmi unikla. Nakonec však byla v dubnu roku 2011 chycena a "internována" na ostrově s želví věží. Zprávy a fotografie o této podivné operaci přinášela světová média na předních stranách.
Mytologie tak utržila pořádný šrám. Vždyť co je to za legendárního tvora, na kterého si lze sáhnout rukou a podrobit ho ponižujícím měřením a vážením. Dnes však už alespoň víme, že obr z jezera Hoan Kiem váží 169 kilogramů a je dlouhý 160 centimetrů. V nejširším místě pak měří 80 centimetrů. Výrazně tak zaostává za preparovaným exemplářem, jehož délku krunýře jsem v pagodě Ngoc Son pokoutně změřil a zjistil, že je dlouhý 190 centimetrů.

Nejnovější kontroverzní přejmenování želvy Le loiovi je
Rafetus vietnamensis LE, LE, TRAN, PHAN, PHAN, TRAN, Pham, NGUYEN, 2010

Kofolové řeky

14. února 2013 v 12:51 | vas
Zdravím Tede,
kofolové řeky je můj termín pro tmavé až černé vody v Amazonii. Připomínají mi totiž můj oblíbený nápoj a taky sentiment po Česku, který mě při delších expedicích jímá.
V Amazonii jsou tři hlavní barevné typy řek - žluté (Amazonka), černé (Rio Negro) a modré (Tapajoz).
Srdečně zdraví VAS
P. S. Na knihu z XYZ jsem také zvědavý, nejvíc mě zajímá, jak si poradili grafici s obrázky.