Leden 2015

Proč nefandím Darwinovi

25. ledna 2015 v 18:56 | VAS

Proč nefandím Darwinovi


by VAS


Víra v Darwinovu evoluční (vývojovou) teorii je pro mnoho lidí
překážkou v učení Ježíše Krista. Často se také setkáváme s tvrzením,
že věda a víra v Krista jsou v rozporu. Nic není vzdálenějšího pravdě.
V rozporu s biblickou vírou je totiž pouze darwinistická pavěda
(pouhá teorie vykládaná však jako dokázaný fakt) nebo lépe řečeno
uctívání evolučního démona.

Stvoření kontra evoluce
Bible říká, že na začátku stvořil Bůh nebe a zemi. Pátý a
šestý den Božího díla byli stvořeni všichni živí tvorové. Nejdříve
vodní živočichové (např. ryby, plesiosauři, medůzy, velryby aj.),
okřídlení létavci (např. ptáci, netopýři, ptakoještěři aj.) a později pak další rozmanité druhy zemské zvěře (např. savci, obojživelníci, dinosauři aj.).
Nakonec byl stvořen člověk. Tento biblický pohled zastávají takzvaní kreacionisté (vědci či laici, kteří věří ve stvoření přesně
tak, jak je popsáno v Bibli). Evolucionisté tvrdí, že život vznikl náhodou či
samovolně z neživých látek a později začal být stále složitějšía různorodější. ("Biologická evoluce je dlouhodobý, samovolně probíhající proces, v jehož průběhu vznikají či spíše jednorázově vznikly ze systémů neživých systémy živé, a tyto živé systémy se dále vyvíjejí a vzájemně diverzifikují." - citát z vysokoškolské učebnice od Jaroslava Flegra : "Úvod do evoluční biologie"). Není jistě bez zajímavosti, že se mnozí darwinisté domnívají, že mezi lidskými prapředky najdeme kromě opic také ryb a plazy.

Kreacionisté věří, že 5. a 6. den Božího díla byli stvořeni všichni živočichové i člověk. Rozpor mezi biblickými věřícími a darwinisty dobře vystihl evolucionista Douglase Futuyuma, když napsal: "Kreace a evoluce naprosto vyčerpávají všechna možná vysvětlení vzniku živých organismů. Buďto se živé organismy objevily na zemi plně vyvinuty, anebo ne. Pokud ne, pak se musely vyvinout již z dříve existujícího druhu nějakým procesem modifikace. Pokud se tu objevily v plně vyvinutém stavu, musela je stvořit nějaká všemocná inteligence." Zkrátka není nic mezi tím, a tak si vědci i laici při odpovědích na otázky, kde že se vzal život, musí vybrat mezi Biblí a nebo bláboly Darwinových následovníků.

Nemožnost vzniku života
Samozřejmě, že existuje variabilita v rámci rodu či druhu, která umožní - velmi omezeně - vznik nové "formy" (např. pes vznikl z vlka, cihlidovité ryby z afrických jezer vytvoří nový poddruh nebo druh - pořád to ale budou jen a jen ryby a nikoliv rosničky nebo orli).
Evolucionisté také zcela neoprávněně tvrdí, že samovolně může dojít
ke vzniku živého z neživého (jedna z hypotéz hovoří například o jakémsi jílu) a složitějšího z jednoduššího (například savci z plazů).
Život samozřejmě nemohl vzniknout z neživého, to je zřejmý nesmysl. Metan, voda a amoniak se slučují v aminokyseliny, což jsou základní stavební částice trávy i člověka. Slučují-li se molekuly aminokyselin v peptidy, tvoří se dlouhé řetězce až k proteinoidům, které mají stále ještě daleko k bílkovinám. Každé přidání aminokyselinové molekuly k tomuto dlouhému řetězci vyloučí jednu molekulu vody. Tato reakce je vratná, může proto probíhat oběma
směry, to znamená, že se řetězce mohou podle chemického prostředí spojovat i trhat. Rozklad peptidů, řetězců, nastane obzvláště ve vodním prostředí, protože spojování aminokyselin vodu vylučuje. Přesto evolucionisté učí, že život vznikl v moři. Z chemických důvodů je moře to nejnevhodnější prostředí pro vznik života.

Kreacionismus

19. ledna 2015 v 19:54 | VAS
Protože mě kromě cestování a kryptozoologie zajímá také kreacionismus (nauka o stvoření), budu se tímto tématem průběžně na svých stránkách zabývat. Diskuse na se zastánci evoluce nemá podle mě valného smyslu, ale člověk bez předsudků tu snad najde zajímavé informace k zamyšlení. Mým východiskem je Bible a víra v Ježíše Krista. Vím, že nemá smysl nikoho přesvědčovat, a proto mě názorová konfrontace až tak nezajímá. Vlastně nezajímá mne vůbec. K tomu nechť slouží jiné stránky, kde se mohou všichni "jak se patří" intelektuálně vyřádit a brousit svůj ostrovtip. Tolik tedy (zatím) k chystanému materiálu.
Zdraví VAS

Pozvánka do Havířova

18. ledna 2015 v 16:10 | VAS

Amazonie - Vojtěch Sláma

Mgr. Vojtěch Alberto Sláma (1968) vystudoval Univerzitu Palackého v Olomouci a dnes se věnuje především žurnalistice, psaní knížek a také kritice evoluční biologie. Díky svým dvěma největším zájmům, kterými jsou kryptozoologie (věda o neznámých zvířatech) a kreacionismus (nauka o stvoření) také hodně cestuje do tropů. Devětkrát navštívil brazilskou Amazonii, jednou bažiny Pantanalu, Venezuelu, Bolívii, Gambii, Thajsko a malajskou část ostrova Borneo. Na odlehlých místech těchto exotických zemí pátral po záhadných netvorech z domorodých legend a sbíral informace, které se k záhadným živočichům vztahují.
Amazonie - Vojtěch Sláma
Amazonie - Vojtěch Sláma

Program

DatumČasMísto konáníCena
Čtvrtek 28. květen 201518:00KD Petra Bezruče (loutkový sál)zdarma

Lednový pozdrav

18. ledna 2015 v 15:54 | VAS
Autorem předcházejícího rozhovoru s VAS je pan Bajgar - viz níže údaje z jeho webovek Život na cestách, které tímto vřele doporučuji. Rozhovor je čerstvý (z ledna 2015) a obsahuje pravdivé informace.

V roce 2015 Vás zdraví VAS,
chystající se na další expedici do Amazonie.
Tentokrát chci vyrazit na indiánské kánoi - z dílny místních truhlářů - po méně známých černých řekách a navštívím lokality, kde prý řádí pověstný ukusovač hlav mapinguari. Jak říkával můj oblíbený Milda Kopecký, chtěl bych mít peníze na život, které žiju.

Rozhovor s VAS

18. ledna 2015 v 15:38 | ŽivotNaCestách.cz
Vojtěch Alberto Sláma

Zatčení v Gambii aneb 21 NEJ cestovatele Vojtěcha Alberta Slámy

V rámci našeho nového seriálu Vám představíme prvního cestovatele. Je jím Vojtěch Alberto Sláma, který nás seznámil se svými hned 21 cestovatelskými NEJ. Zjistíme, že přepadení v Riu nebylo tím nejdrsnějším zážitkem, který jej na cestách potkal. Dozvíme se, že ohledně piva je ryzí patriot. Poznáme jeho vztah k Amazonii a mnoho dalších zajímavých informací.
Západ slunce v milované Amazonii, ve které V. A. Sláma strávil více než rok života
Západ slunce v milované Amazonii, ve které V. A. Sláma strávil více než rok života
V. A. Sláma (nar. 1968) mnohokrát cestoval po Amazonii. Navštívil i Venezuelu, Bolívii, Gambii, Thajsko, Borneo či Vietnam. V odlehlých lokalitách těchto exotických zemí mimo jiné pátrá po neznámých či záhadných tvorech. Jakožto redaktor zahraničního zpravodajství pobýval v Rusku, Bělorusku, Ukrajině, Kazachstánu a Kyrgyzstánu. Během konfliktu mezi Ázerbájdžánem a Arménií pronikl přímo k frontovým liniím. Je autorem knih Záhadná monstra, Hon na vodní příšery, Putování do zeleného srdce Amazonie či Po stezkách oblud. V roce 1999 natočil televizní dokument Po stopách amazonských.

21 NEJ V. A. Slámy:

1/ NEJVZDÁLENĚJŠÍ ZEMĚ, KTEROU/KTERÉ JSTE NAVŠTÍVIL:
Nevím to zcela přesně. Na kilometry to ale asi bude buď Sabah na Borneu nebo Amazonas v Brazílii.
2/ NEJOBLÍBENĚJŠÍ ZEMĚ (ZEMĚ, KAM SE RÁD VRACÍTE, POPŘÍPADĚ RÁD BYSTE SE VRÁTIL)?
Miluji brazilskou Amazonii, tam jsem už pobýval dvanáctkrát.
3/ NEJOBLÍBENĚJŠÍ MĚSTO
Když mám peníze, tak svůj vřelý cit rovnoměrně dělím mezi trojlístek svých oblíbených metropolí - Rio, Manaus a Prahu.
Divadlo ve městě Manaus - oblíbeném městě V. A. Slámy
Divadlo ve městě Manaus - oblíbeném městě V. A. Slámy
4/ NEJOBLÍBENĚJŠÍ DOPRAVNÍ PROSTŘEDEK
Určitě kánoe nebo malá říční loď, ale musí plout po Rio Negru nebo řece Demini.
5/ NEJDRSNĚJŠÍ ZÁŽITEK Z CEST
Mám z minulého roku, když jsem si koupil neovladatelný kajak a levná pádla. Vlivem těchto faktorů se moje kocábka stala hříčkou vln a proud mě nemilosrdně unášel do neobydlených bažin zamořených kajmany. Proti tomu bylo přepadení v Riu nebo zážitky z arménsko-ázerbájdžánského konfliktu slabým odvarem.
6/ NEJDÉLE TRVAJÍCÍ CESTA ČI EXPEDICE, POPŘ. VE KTERÉ ZEMI JSTE POBÝVAL NEJDÉLE
V Amazonii jsem celkem strávil asi rok a čtvrt života.
7/ NEJOBLÍBENĚJŠÍ PŘEDMĚT, KTERÝ SEBOU VOZÍTE NA CESTY
Nafukovací kajak, protože mi umožňuje bez hluku cestovat po amerických, afrických a asijských řekách a být tak v kontaktu s říčními delfíny a jinými úžasnými tvory.
8/ NEJOBLÍBENĚJŠÍ ZPŮSOB CESTOVÁNÍ - SÁM, VE DVOU ČI VE SKUPINĚ?
Cestuji sám, zážitky jsou pak bezprostřednější a intenzivnější.
9/ NEJZAJÍMAVĚJŠÍ ZÁŽITEK S POLICIÍ ČI JINOU OZBROJENOU SLOŽKOU
Stalo se v Gambii v obci Ka ur. Zde se před očima celé vesnice v řece utopili dva rybáři z převrácené loďky. Tragédie trvala pár minut a byla doprovázena hysterickým vytím žen, které se zmítaly na břehu. Pak přijela policie a z nějakého záhadného důvodu nikoho nevyslýchali a rovnou zatkli mě. Za úplatek 10 USD mě pak - především díky přímluvě mého kamaráda Anthonyho - zase propustili. Nemá to sice pointu, ale je to myslím dostatečně podivný a pro korupcí prolezlou Afriku i poměrně typický zážitek.
10/ NEJZAJÍMAVĚJŠÍ ZÁŽITEK SE ZVÍŘETEM/ZVÍŘATY
Miluji říční růžové delfíny zvané v Amazonii botos. Plavat s nimi nebo jen tak proplouvat jejich hejnem na nafukovacím kajaku a téměř se jich dotýkat je pro mě vždy tím nejúžasnějším zážitkem.
Růžoví říční delfíni - nejoblíbenější zvířata V. A. Slámy
Růžoví říční delfíni - nejoblíbenější zvířata V. A. Slámy
11/ NEJPŮSOBIVĚJŠÍ SETKÁNÍ S DOMORODÝM OBYVATELSVEM
Byla to asi pár hodin trvající schůzka s indiány ze skupiny Yanomamo v jejich rezervaci ve státě Roraima, kam jsem kdysi nelegálně s mladickou bezstarostností pronikl. Byli to vlastně první indiáni, s nimiž jsme se kdy dostal do kontaktu.
12/ NEJOBLÍBENĚJŠÍ CESTOVATELSKÁ KNIHA
To fakt nemohu konkrétně říci - je jich strašně moc. Líbí se mi ale styl Fernanda Fourniera respektive jeho životopisce Voisena, Robina Fournieuxe, Arkadyho Fiedlera a u nás třeba Jarka Mareše nebo profesorů Štěrby a Veselovského.
13/ NEJOBLÍBENĚJŠÍ MOTTO CESTOVATELE
Je to lehce upravené klasické označení neznámých končin - "HIC SUNT CRYPTIDS (LEONES)" a také "Cesta může být cíl".
14/ NEJVĚTŠÍ RADA (TIP) PRO DALŠÍ CESTOVATELE
"Vem batoh a jeď."
15/ JAKÉ JÍDLO VÁM VE SVĚTĚ CHUTNALO NEJVÍCE A NA KTERÉ SE VŽDY NEJVÍC TĚŠÍTE
Churrasco (hovězí maso na rožni) v Brazílii a především geniální thajská a vietnamská kuchyně ve všech proměnách.
16/ NEJEXOTIČTĚJŠÍ JÍDLO, KTERÉ JSTE NA CESTÁCH JEDL
Mohl jsem zkusit opici, papoušky a ve Vietnamu dokonce i psy, ale to jsem fakt nedal. Jídlo miluji, ale vodní želvy jsou mezní hranicí, kterou za normálních okolností nemíním překročit.
17/ NEJOBLÍBENĚJŠÍ NÁPOJ A V JAKÉ ZEMI
Docela dobrá piva Brahma, Antarctica a Skol v Amazonii.
18/ KDE VÁM NEJVÍC CHUTNALO PIVO, PŘÍPADNĚ VÍNO, POKUD NĚCO Z TOHO PIJETE
Nejlepší pivo vaří v Litovli, ale brazilská piva jsou taky fajn.
19/ KDE JSOU PODLE VÁS NEJKRÁSNĚJŠÍ ŽENY
Všude na světě. Ale pro mě je to moje žena Daniela.
20/ NEJOBLÍBENĚJŠÍ MÍSTO V ČESKÉ REPUBLICE
Stará dobrá Praha.
21/ NA CO SE NEJVÍCE TĚŠÍTE PŘI NÁVRATU ZPĚT DOMŮ
Na rodinu a moje oploutvená zvířátka - obří amazonské trnovce.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Bližší informace o cestovateli V. A. Slámovi můžete najít na webu http://www.gisow.cz/amazonie/ či na jeho blogu. Z těchto internetových stránek jsme rovněž se souhlasem V. A.Slámy čerpali použité fotografie.