Červen 2016

Strašidelná zoologie

20. června 2016 v 19:00 | převzato z kryptozoologie.blog.cz
Přináším slíbený rozhovor, který se mnou vedl pan Mihula
(vypůjčeno z jeho stránky kryptozoologie.blog.cz)
O Strašidelné zoologiI
V rámci brzkého vydání nové knihy zabývající se kryptozoologií s předběžným názvem "Strašidelná zoologie" jsem se rozhodl "vyzpovídat" jejího autora Vojtu A. Slámu, jednoho z našich nejaktivnějších kryptozoologů a zároveň autora publikací jako Záhadná monstra, Hon na vodní příšery nebo Po stezkách oblud.

Dobrý den, pane Slámo, a děkuji za přijetí pozvání k rozhovoru. My už jsme se jednou v minulosti domlouvali a to v souvislosti s tehdy plánovanou publikací "Vetřelci dávnověku", která ale dodnes nevyšla. Jak je to možné? Přenesl jste její materiál do Strašidelné zoologie?
VAS: "Dobrý den pane Mihulo, děkuji vám za virtuální pozvání na vaše webové stránky. Jako redaktorský veterán také oceňuji, že na mě jdete jako správný novinář pěkně zostra. Takže nejdříve ke knize Vetřelci dávnověku, která byla koncipována jako kryptozoologický lexikon ve stylu příšery "od A po Z". Knížka však zůstala zatím jenom v rukopise a třeba někdy v budoucnu vyjde. Musel bych ji ale samozřejmě aktualizovat o nové kryptozoologické objevy a fenomény. A že se jich od odevzdání rukopisu objevilo požehnaně…Moje nová kniha Strašidelná zoologie (možná se objeví pod lehce pozměněným názvem Záhadná zoologie), která vyjde péčí nakladatelství XYZ, se týká vzácných živočichů, které jsem potkal takříkajíc "face to face" během svých expedic - od téměř dvoumetrové legendární vietnamské vodní želvy rodu Rafetus až po ryby troubící jako miniaturní stádo slonů. V knížce však nebudou figurovat pouze zvířata živá, ale i unikátní preparáty dnes již vyhynulých tvorů, které jsem vyslídil a vyfotografoval ve světových muzeích od Prahy až po Rio de Janeiro nebo Nha trang. Zaspekuluji si také, co bylo inspirací pro legendární sochy vodních netvorů makar, které vytvořili umělci z tajemné zmizelé říše Champa. Ty příšery vypadají až psychadelicky - mnohé rybářské lodě v Asii mají kvůli nim namalované na přídi oči, aby makaru zatrašily."
Ve svých publikacích jste se dosud nejvíce zabýval vodními (hlavně jezerními) kryptidy. O čem píšete ve Strašidelné zoologii a na co hlavně byste nalákal čtenáře?
VAS: "Pokusil jsem se slovem přiblížit a hlavně nafotit ty - alespoň z mého pohledu - nejzajímavější tvory, kteří s námi obývají modrou planetu. Píšu o mimo jiné i o vražedných líbajících plošticích, upířích můrách, mlžích s jedovatou harpunou, objevech zbrusu nových druhů zvířat, stejně jako o šokujících informacích o masožravých kopytnících. Nejrozsáhlejší kapitolou knihy Strašidelná zoologie je jakési kryptozoologické intermezzo sestavené z několika mých povídek o lovcích příšer, doplněné částečně mystifikačními fotografiemi. Asi to od kritiků na netu zase schytám. Lepší je ale samozřejmě drsná kritika než mlčení."
Vaše cesty za neznámými tvory musí určitě stát spoustu peněz. Co člověk musí podle vás udělat proto, aby se dostal například do nepřístupných afrických džunglí nebo do podobných míst?
VAS: "Podle mých čtvrt století starých zkušeností je nejlepší prostě vzít batoh a odjet do krajiny vašich snů. Já jsem začal cestovatelské řemeslo provozovat v devadesátých letech (po přečtení knih Jiřího Niedla) po Rusku a Kazachstánu. Lapali jsme tam s bývalými kamarády ještěry, hmyzáky a hady, což bylo tenkrát ještě legální. Odtud už byl jenom krůček k sólo cestě do Ázerbájdžánu a pak už to jenom jelo… Pochopil jsem tehdy, že je mi lépe, když cestuji sám - i když předsvatební cesta s mou ženou do Kyrgyzstánu byla úplně super. Většinou cestuji takříkajíc na doraz. To znamená, že si s předstihem koupím co nejlevnější letenku (někdy se to naskládá tak nešťastně, že musím čekat třeba i 24 hodin na letišti na další spoj) a sebou mám většinou jen minimum financí na přežití. Řádově tak utratím desítky tisíc korun, což je dáno i tím, že spím v hampejzoidních noclehárnách, stanech, různých chatrčích nebo i na lodích. Jednou jsem třeba spal v nafukovacím člunu na řece, což už bylo vzhledem k výskytu krokodýlů a podobné pakáže opravdu zoufalé řešení."
Člověk, který se opakovaně vydává po stopách kryptidů, má "vysokou" pravděpodobnost, že nějakého zahlédne. Viděl jste, nebo si alespoň myslíte, že jste viděl, někdy nějakého "mytického" tvora?
VAS: "Dotek neskutečna jsem zažil při pozorování již zmíněné napůl mýtické posvátné želvy ve Vietnamu. Jednou jsem zahlédl siluetu - alespoň tak se mi to tehdy jevilo - nějaké chlupaté bytosti na břehu řeky Demini. Mohl to však být optických klam, vyvolaný mým enormním zájmem o mapinguariho (možného přežívajícího monstrózního pravěkého lenochoda). Většinou jsem však po letech schopen už větší tvory identifikovat. Tím ztrácí hodně věcí své kouzlo. Někteří živočichové- třeba obří brazilské vydry- však vydávají senzační děsivé zvuky, jako z béčkového hororu. Dost hnusné naopak je, když se vedle vás tiše vynoří hlava velkého kajmana."
Jaký kryptid vám přijde nejatraktivnější a jste přesvědčen o jeho existenci? A naopak o jakém jste přesvědčen, že neexistuje, a ani nikdy neexistoval?
VAS: "Pro mě jsou určitě nejatraktivnějšími kryptidy (samozřejmě hypoteticky) přežívající dinosauři, plesiosauři nebo ptakoještěři. Z tohoto výčtu bych preferoval nejspíše pterosaury. Kdyby totiž létali - například v Amazonii nebo někde nad konžskými pralesy a močály -pouze v noci, je téměř vyloučeno, že by je mohli skeptičtí pozorovatelé z takzvaného civilizovaného světa alespoň zahlédnout. Naopak domorodci o nich hovoří jako o vzácných, ale reálných tvorech.Vsadil bych si ale na nějakou velkou kočkovitou neznámou šelmu (řekněme velikosti pumy nebo jaguára) v Brazílii nebo Guyaně. Tady si myslím, že legendy hraničí s realitou velmi těsně. Je to ale samozřejmě jenom můj dohad."
Vy jste spojován s odmítáním evoluční teorie a se zastáváním kreacionismu. Bude ve vaší knize opět nějaká část věnována tomuto tématu, jako tomu bylo v Záhadných monstrech?
VAS: "Strašidelná nebo Záhadná zoologie (uvidím, na jakém názvu se dohodnu s nakladatelem) se těmto otázkám záměrně obloukem vyhne. Mé antievoluční přesvědčení však zůstává neměnné - na makroevoluci zkrátka nevěřím.Řadu let jsem však darwinismus propagoval a jako dítko školou povinné jsem exceloval v přírodozpytu a vyhrál i nějakou tu biologickou soutěž. Nepřesvědčil mě ani Dawkins, jehož pár knížek jsem přelouskal. Myslím, že spousta lidí bere tyto hypotézy, testované navíc jenom na počítačích, jako samozřejmost a ani se nad tím už dál nezamýšlí. Přitom je to celé děravé jako cedník."
Matně si vzpomínám, že za nějaký čas po vydání Záhadných monster, což je vaše doposud poslední publikace zabývající se kryptozoologií, jste uspořádal jakousi autogramiádu. Plánujete něco podobného po vydání Strašidelné zoologie?
VAS: "Přemýšlím o autogramiádě v olomoucké knihovně nebo na nějaké ze svých diashow s názvem Báječná Amazonie, s nimiž křižuji Moravu a Slezsko, ale chystám se i do Bohemie."
To je z mé strany vše, děkuji vám za rozhovor a těším se na vaši knihu. Je ještě něco, co byste vzkázal vašim čtenářům nebo obecně příznivcům kryptozoologie?
VAS: "Věk objevů zdaleka nekončí. Každý rok jsou popisovány desítky nových druhů savců (tu a tam dokonce i nějaký kytovec - například nový druh delfínovce z Amazonie), stovky druhů ryb, obojživelníků a plazů. Chápu však, že to nejsou ty úplně nesprávnější kryptozoologické fenomény. Saola, muntžaci, plešatí amazonští papoušci, obří říční rejnoci a jiní však už těchto parametrů téměř dosahují."
Přeji vám hodně štěstí do budoucna a snad se ještě někdy spojíme.
VAS: "Děkuji za pozvání a také vám přeji všechno dobré."

Strašidelná nebo Záhadná zoologie

19. června 2016 v 22:08 | VAS
Vážení přátelé,
příští týden si vám dovolím "naservírovat" rozhovor, který se mnou vedl propagátor kryptozoologie pan Mihula. Budeme mluvit také o mé připravované knize Strašidelná zoologie. Budu se na vás těšit.
Zdraví vás
VAS

Kritika na mou knihu Záhadná monstra

2. června 2016 v 10:55 | VAS

Zajímavá kritika na mou knihu Záhadná monstra - pro mne celkem podnětná. Příště se polepším...

Zdraví Vás VAS|

Vojtěch A. Sláma - Záhadná monstra

14. dubna 2016 v 12:52 | Ann Taylor
Originální název: Záhadná monstra: Výpravy za mytickými živočichy
Rok vydání v ČR: 2011
Jak jsem se dočetla na přebalu knihy a jak sám autor mnohokrát potvrdil v ní samotné, Vojtěch A. Sláma je cestovatel, kryptozoolog a zastánce teorie stvoření a zároveň velký kritik některých tradičních vědeckých postupů a evoluce. Což jsem bohužel přečetla až když jsem přinesla knihu domů, stejně jako že veškerá uvedená monstra jsou vodní nebo z okolí vod, takže jsem se hned na začátku zděsila, protože jsem očekávala klasickou jízdu mezi nejrůznějšími zvířaty, která mohou existovat, ale o kterých jsme nenašli jednoznačné důkazy. Ovšem v určitém smyslu se to stalo, a tak jsem nakonec ráda, že jsem na knihu narazila. I když mám nějaké výhrady.