Cesta za děsivým pábitelem Tatuncou

26. září 2016 v 9:17 | VAS

Chystám expedici za děsivým pábitelem

Už od dětství jsem byl fascinován rozmanitostí Amazonie. Jako mladý muž jsem v devadesátých letech vyrazil na svou velkou expedici do největších pralesů naší planety a teď už tam zkrátka musím jezdit téměř každý rok.
Posledních patnáct let sebou v batohu vláčím nafukovací kajak, který mi umožňuje pronikat o do skrytých zákoutí zatopeného pralesa a menších přítoků Amazonky, kam už často nemohou ani kanoe mých indiánských kamarádů. Zabývám se především ichtyofaunou (především pseudoelektrickými rybkami rodu Gymnorhamphichthys), ale během svých čtrnácti expedic jsem se samozřejmě setkal s mnoha caboclos, ale i indiány kmenů Yanomamo či Tucano a na středním toku řeky Jandiatuby pravděpodobně i se "strašidelným" kmenem Tsohom Djapa.
Za ta léta cestování jsem v Brazílii (stát Amazonas) získal řadu přátel a nasbíral úžasné pověsti o tajemných pralesních netvorech, což můj zájem lehce "vyosilo" ke kryptozoologii (vědě o neznámých zvířatech). Sbírám především očitá svědectví a nejvíce jich v archivu mám o mapinguarim - gigantickém páchnoucím dvounohém tvorovi (možná přežívajícím lenochodovi rodu Glossotherium, který se zde skutečně před pár tisíci lety vyskytoval). Před časem mě můj známý na středním Rio Negru upozornil na záhadu z jiného soudku, přesněji řečeno na dvounohou amazonskou legendu. Nešlo však o žádnou příšeru z příšeří džungle, ale o muže, jehož domek jsem už mnohokrát bez povšimnutí minul - šíleného, ale přesto okouzlujícího indiánského náčelníka a hlavně velkého pábitele Tatunca Naru.

Co je můj cíl?

Hlavním smyslem projektu je natočit filmový dokument právě o již zmíněném Tatunca Narovi, údajném náčelníkovi záhadného indiánského kmene Ugha Mungulala. Tatuncu proslavil novinář Karl Brugger svou knihou Kronika Akakoru, kde Tatunca vypráví o podivuhodné zaniklé civilizaci, záhadných návštěvnících z vesmíru a podzemních městech. Kniha měla velkých úspěch a podnítila mnoho fantastů k cestám do Amazonie (někteří z nich po setkání s Tatuncou záhadně zmizeli). Samotný Brugger byl zavražděn za podivných okolností v Rio de Janeiru - mnozí z jeho smrti podezírají právě Tatuncu.

Detaily

Dnes pětasedmdesátiletý Tatunca Nara, žijící na středním Rio Negru (Brazílie, stát Amazonas), patří k nejkontroverznějším osobnostem celé Amazonie. Je ctěn jako indiánský náčelník zaniklého kmene z říše Agakor, nenáviděn jako špion z období vlády vojenské junty, vysmíván jako místní blázen a obáván jako vrah (z jeho minimálně tří obětí se našla pouze jedna lebka). Amazonský prales však zná jako málokdo a dodnes tvrdí, že zná cestu k zaniklým indiánským městům. Během mých čtrnácti expedic do brazilské Amazonie, kde pátrám po nových druzích pseudoektrických ryb z čeledi Gymnorhaphichthyidae se mi podařilo najít Tatuncův dům a také od svých tamních přátel vyslechnout řadu pozoruhodných příběhů o tomto záhadném muži. Chtěl bych přinést filmové svědectví o této kontroverzní postavě (rozhovor s Tatuncou a jeho blízkými) a společně se svými indiánskými kamarády jít v jeho stopách v pohoří Araca a demaskovat (či potvrdit) mýty, které o něm kolují. Je nejvyšší čas - Tatuncovi táhne osmdesátka.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama